SHREWSBURY DISTRICT PROGRAMME

Kerison Jones 'B Team' Cup - Wednesday 29th March
Results - Phil Lewis Trophy - Wednesday 22nd March 
Results - Girls Challenge Cup programme - Wednesday 15th March 

Sponsored by Dyke Yaxley

SHREWSBURY DISTRICT SCHOOLS FA
SPONSORED BY DYKE YAXLEY

U11 BOYS KERISON JONES 'B TEAM' CUP
(No ‘A’ Team players are eligible for this competition) 

WEDNESDAY 29TH MARCH 2017

SHREWSBURY SPORTS VILLAGE

Playing Groups

Group 1
Greenfields, Coleham, Mereside, Oakmeadow

Group 2
St. Georges, Mount Pleasant, Harlescott, St. Winefrides

Group 3
St. Giles, Oxon, Wilfred Owen, Radbrook

ORDER OF MATCHES

Group 1 Pitch A
4.15pm  Greenfields v Coleham
4.30pm  Mereside v Oakmeadow
4.45pm  Greenfields v Oakmeadow
5.00pm  Mereside v Coleham
5.15pm  Greenfields v Mereside
5.30pm  Coleham v Oakmeadow 

Group 2 Pitch B
4.15pm  St. Georges v Mount Pleasant
4.30pm  Harlescott v St. Winefrides
4.45pm  St. Georges v St. Winefrides 
5.00pm  Harlescott v Mount Pleasant
5.15pm  St. Georges v Harlescott
5.30pm  Mount Pleasant v St. Winefrides 

Group 3 Pitch C
4.15pm  St. Giles v Oxon

4.30pm  Wilfred Owen v Radbrook
4.45pm  St. Giles v Radbrook
5.00pm  Wilfred Owen v Oxon
5.15pm  St. Giles v Wilfred Owen
5.30pm  Oxon v Radbrook

Semi-finals
5.45pm  SF1 Winners Grp.1 v Winners Grp.2
5.45pm  SF2 Winners Grp.3 v Overall Runners-up 

Winners to District Final at the Greenhous Meadow on Friday May 5th 2017



SHREWSBURY DISTRICT SCHOOLS FA
SPONSORED BY DYKE YAXLEY

U10 BOYS PHIL LEWIS TROPHY

WEDNESDAY 22ND MARCH 2017

Results:

Group 1 Pitch A
4.15pm  St. Winefrides v St. Giles 0-1
4.30pm  St. Georges v Oakmeadow 0-1
4.45pm  St. Winefrides v St. Georges 1-0
5.00pm  St. Giles v Oakmeadow 3-0
5.15pm  St. Winefrides v Oakmeadow 0-1
5.30pm  St. Georges v St. Giles 0-1

Group 2 Pitch B
4.15pm  Wilfred Owen v Radbrook NO GAME
4.30pm  Coleham v Mount Pleasant 1-0
4.45pm  Wilfred Owen v Mount Pleasant NO GAME 
5.00pm  Radbrook v Coleham 1-1
5.15pm  Wilfred Owen v Coleham NO GAME
5.30pm  Radbrook v Mount Pleasant 0-1

Group 3 Pitch C
4.15pm  Mereside v Harlescott 0-0

4.30pm  Greenfields v Oxon 2-0
4.45pm  Mereside v Oxon 0-0
5.00pm  Harlescott v Greenfields 0-2
5.15pm  Mereside v Greenfields 0-0
5.30pm  Harlescott v Oxon 2-0

Semi-finals
5.45pm  SF1 St. Giles Winners Grp.1 v  Coleham Winners Grp.2 3-0
5.45pm  SF2 Greenfields Winners Grp.3 v Oakmeadow Overall Runners-up 1-0 

St. Giles v Greenfields to District Final at the Greenhous Meadow on Friday May 5th 2017 

 

SHREWSBURY DISTRICT SCHOOLS FA
SPONSORED BY DYKE YAXLEY

GIRLS CHALLENGE CUP

WEDNESDAY 15TH MARCH 2017

Results:

Group 1 Pitch A
5.30pm  Greenfields v Harlescott 0-1
5.40pm  Greenfields v Oxon 0-0
5.50pm  St. Winifrides v Oxon 0-0
6.00pm  Harlescott v St. Winefrides 1-0
6.10pm  Greenfields v St. Winefrides 1-0

Pitch B
5.30pm  Mount Pleasant v St. Winifrides 0-1
5.40pm  Harlescott v Mount Pleasant 2-0
5.50pm  Greenfiedls v Mount Pleasant 0-0
6.00pm  Mount Pleasant v Oxon 0-0
6.10pm  Harlescott v Oxon 2-0

Group 2 Pitch C
5.30pm  Mereside v St. Georges 0-2
5.40pm  Oakmeadow v St. Giles 0-2
5.50pm  Mereside v St. Giles 0-0
6.00pm  Oakmeadow v St. Georges 0-5 
6.10pm  Mereside v Oakmeadow 0-0
6.20pm  St. Georges v St. Giles 0-0

Semi-finals
6.40pm  SF1 Winners Grp.1 Harlescott v Runners-up Grp.2 St. Giles 1-0
6.40pm  SF2 Winners Grp.2 Greenfields v Runners-up Grp.1 St. Georges 2-3 pen.

Harlescott and St. Georges to District Final at the Greenhous Meadow on Friday May 5th 2017 

GENERAL INFORMATION FOR PARTICIPATING SCHOOLS:  

· All Schools are kindly asked to keep a check on the website at www.sscfa.co.uk as all report times, playing programmes and any cancellations will be announced here in the first instance.  This information will also be emailed directly to those schools that have entered the various weekly competitions. 

· The programme consists of the preliminary stages of both County and National (ESFA) competitions at 7-Aside.  In the ESFA competitions the eventual cup winners go forward to represent Shropshire at Regional level.  The County competitions produce the finalists for the end of season Primary School Finals. 

· All Schools are responsible for providing First Aid Cover 

· Players representing your School must wear shin pads and rubber based footwear only. 

· All Schools are asked to report to a Shrewsbury District Official upon arrival at the Shrewsbury Sports Village. 

· Duration of matches will be subject to time available. 

· Schools are required to provide two suitable match balls(size 4) and must be clearly marked with the school name.  A full set of bibs. 

· Parental Photography permission of all children in attendance.  Kidz in Sport will be overseeing the photography this season at the Federation Centre in association with SSCFA. 

· Visitors other than Teachers, Parents and Supporters must contact the Schools Office for permission to attend. 

ALL VISITORS ARE ENCOURAGED TO SUPPORT THE MATCHES AND TOURNAMENTS BUT ‘TOUCHLINE RESTRAINT’ IS STRICTLY SOUGHT.  THANK YOU FOR YOUR COOPERATION IN THIS MATTER


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this article

Federation Centre 2016/2017 season

AUTUMN TERM

December 2016
7th  U10 Girls County Shield Rd 1A

SPRING TERM

January 2017
4th  U10 Boys Shield Rd 1B
11th U11 Boys Plate Rd 1A
18th U11 Boys Plate Rd 1B/ Girls Small Sch.
25th U10 Boys Shield Rd 2 

February 2017
1st   U9 Boys Cup Rd 2
8th   U11 Girls Plate Rd 2
15th  John Hatfield Village Schools 
22nd Half-term

March 2017
1st   U11 Boys Plate Rd 2
8th   U11 Boys Small Schools Rd 1 
15th U10 Girls Shield Rd 2 & U11 Boys Small Schools Rd 2
22nd Catch up session
29th Catch up session

April 2017
5th   Catch up session

Primary Schools Finals Day - Saturday 6th May 2017 at the Greenhous Meadow
 

Shropshire County FA

Shropshire Star