JOHN HATFIELD TROPHY

Results - 7th March 2018
Results - 31st January 2018
2017/2018 Season

Results;
Congratulations to Longden and Minsterley who progress to the John Hatfield Village Schools final.

Group 1 Pitch A
5.30pm  Trinity v Longden 0-0
5.42pm  Trinity v St. John Baptist 0-3
5.54pm  Longden v St. John Baptist 1-0
6.06pm  Trinity v Longden 0-1
6.18pm  Trinity v St. John Baptist 0-1
6.30pm  Longden v St. John Baptist 0-0

Group 2 Pitch B
5.30pm  Prees v Longnor 1-0
5.42pm  Prees v Minsterley 0-0
5.54pm  Longnor v Minsterley 0-1
6.06pm  Prees v Longnor 0-0
6.18pm  Prees v Minsterley 0-0
6.30pm  Longnor v Minsterley 0-2

GROUP WINNERS TO COUNTY FINAL. DATE TO BE CONFIRMED

Results - 31st January

Qualifying schools; Trinity, Prees, Longden, Longnor, Minsterley & St. John the Baptist.

Group 1 Pitch A
4:15pm Hadnall v Long Mountain 0-1
4:27pm Hadnall v Trinity 0-1
4:39pm Long Mountain v Trinity 0-0 
4:51pm Hadnall v Long Mountain 1-0
5:03pm Hadnall v Trinity 0-0
5:15pm Long Mountain v Trinity 0-2

Group 2 Pitch B
4:15pm Baschurch v Whixall 1-1
4:27pm Baschuch v Prees 0-0
4:39pm Whixall v Prees 0-1
4:51pm Baschurch v Whixall 4-0
5:03pm Baschurch v Prees 0-0
5:15pm Whixall v Prees 0-2 

Group 3 Pitch C
4:15pm Condover v Longden 0-0
4:27pm Condover v Newtown 0-1
4:39pm Longden v Newtown 0-0
4:51pm Condover v Longden 0-2
5:03pm Condover v Newtown 3-1
5:15pm Longden v Newtown 1-1

Group 4 Pitch A
5:30pm Cleobury v Pontesbury 0-0
5:42pm Cleobury v Longnor 1-0
5:54pm Pontesbury v Longnor 0-1
6:06pm Cleobury v Pontesbury 0-0
6:18pm Cleobury v Longnor 0-1
6:30pm Pontesbury v Longnor 0-1

Group 5 Pitch B
5:30pm Bicton v St. John Baptist 1-0
5:42pm Minsterley v St. Lucias 2-0
5:54pm Bicton v St. Lucias 0-0
6:06pm St. John Baptist v Minsterley 1-1
6:18pm Bicton v Minsterley 0-2
6:30pm St. John Baptist v St. Lucias 2-0

SHROPSHIRE SCHOOLS & COLLEGES FA FEDERATION CENTRE
SPONSORED BY GREENHOUS

JOHN HATFIELD VILLAGE SCHOOLS SHIELD 

SPONSORED BY MARGARET HATFIELD 

WEDNESDAY 

SHREWSBURY SPORTS VILLAGE

PLAYING GROUPS

Group 1
Group 2

ORDER OF MATCHES

GENERAL INFORMATION FOR PARTICIPATING SCHOOLS:  

· All Schools are kindly asked to keep a check on the website at www.sscfa.co.uk as all report times, playing programmes and any cancellations will be announced here in the first instance.  This information will also be emailed directly to those schools that have entered the various weekly competitions. 

· The programme consists of the preliminary stages of both County and National (ESFA) competitions at 7-Aside.  In the ESFA competitions the eventual cup winners go forward to represent Shropshire at Regional level.  The County competitions produce the finalists for the end of season Primary School Finals. 

· All Schools are responsible for providing First Aid Cover 

· Players representing your School must wear shin pads and rubber based footwear only. 

· All Schools are asked to report to a SSCFA Official upon arrival at the Shrewsbury Sports Village. 

· Duration of matches will be subject to time available. 

· Schools are required to provide two suitable match balls(size 4) and must be clearly marked with the school name.  A full set of bibs. 

· Parental Photography permission of all children in attendance.  Kidz in Sport will be overseeing the photography this season at the Federation Centre in association with SSCFA. 

· Visitors other than Teachers, Parents and Supporters must contact the Schools Office for permission to attend. 

ALL VISITORS ARE ENCOURAGED TO SUPPORT THE MATCHES AND TOURNAMENTS BUT ‘TOUCHLINE RESTRAINT’ IS STRICTLY SOUGHT.  THANK YOU FOR YOUR COOPERATION IN THIS MATTER

 

Previous Winners:
2016/2017 Newtown, Wem
2015/2016 Longnor
2014/2015 Albrighton
2013/2014 Longden
2012/2013 Prees
2011/2012 Oakmeadow
2010/2011 Longden/ Claverley

Share this article

Wednesday 12th July 2017
Shrewsbury District AGM, 5pm
(Priory School, Shrewsbury) 

 

Shropshire County FA

Shropshire Star