U11 BOYS FOOTBALL LEAGUE CUP (6-ASIDE)

Results - Wednesday 25th September 2019
Results - Wednesday 18th September 2019

2019/20 Season

SHREWSBURY SPORTS VILLAGE 

WEDNESDAY 25TH SEPTEMBER 2019 

SHREWBURY TOWN COMMUNITY CUP 6-ASIDE ROUND 2

PLAYING GROUP 

St. Georges Shrewsbury, Mereside, Oxon, Priorslee, Oakmeadow, Greenfields 

Schools are asked to report for 3.45pm

ORDER OF MATCHES

Pitch A
4.00pm  St. Georges v Mereside 1-0
4.10pm  Oakmeadow v Greenfields 0-0
4.20pm  Mereside v Oakmeadow 1-0
4.30pm  Mereside v Priorslee 0-0
4.40pm  St. Georges v Oakmeadow 0-2
4.50pm  Mereside v Oxon 0-0
5.00pm  Mereside v Greenfields 0-0
5.10pm  Oxon v Greenfields 0-0       

Pitch B 
4.00pm  Oxon v Priorslee 0-2
4.10pm  St. Georges v Oxon 1-0
4.20pm  St. Georges v Greenfields 1-3
4.30pm  Oxon v Oakmeadow 0-2
4.40pm  Priorslee v Greenfields 2-0
4.50pm  St. Georges v Priorslee 0-1
5.00pm  Priorslee v Oakmeadow 0-0

  
GROUP WINNER TO REPRESENT SHREWSBURY TOWN IN THE COMMUNITY IN THE FOOTBALL LEAGUE KIDS CUP.

Results - 18th September 

Group 1 Pitch A
4.15pm  Coleham v Grange Park 1-1
4.27pm  Meole Brace v St. Georges S 0-4
4.39pm  Coleham v Meole Brace 1-0
4.51pm  Grange Park v St. Georges S 0-1
5.03pm  Coleham v St. Georges S 0-3
5.15pm  Grange Park v Meole Brace 3-0

Group 2 Pitch B
4.15pm  Belvidere v Mereside 0-1
4.27pm  Wilfred Owen v Newtown Void
4.39pm  Belvidere v Wilfred Owen Void
4.51pm  Mereside v Newtown 0-0
5.03pm  Belvidere v Newtown 2-1
5.15pm  Mereside v Wilfred Owen Void

Group 3 Pitch C
4.15pm  Longden v Prees 0-1
4.27pm  Oxon v Harlescott 0-0
4.39pm  Longden v Oxon 0-4
4.51pm  Prees v Harlescott 0-1
5.03pm  Longden v Harlescott 0-1
5.15pm  Prees v Oxon 0-3

Group 4 Pitch A
5.30pm  Priorslee v Market Drayton 2-0
5.42pm  Trinity v St. Giles 2-1
5.54pm  Priorslee v Trinity 1-0
6.06pm  Market Drayton v St. Giles 0-2
6.18pm  Priorslee v St. Giles 0-0
6.30pm  Market Drayton v Trinity 1-0 

Group 5 Pitch B
5.30pm  Condover v Oakmeadow 0-1
5.40pm  Condover v St. Winefrides 0-1
5.50pm  Oakmeadow v St. Winefrides 0-0
6.00pm  Condover v Oakmeadow 0-1
6.10pm  Condover v St. Winefrides 0-0
6.20pm  Oakmeadow v St. Winefrides 0-0

Group 6 Pitch C
5.30pm  Radbrook v Greenfields 0-1
5.40pm  Radbrook v Redhill 0-0
5.50pm  Greenfields v Redhill 2-2
6.00pm  Radbrook v Greenfields 0-1
6.10pm  Radbrook v Redhill 0-1
6.20pm  Greenfields v Redhill 3-0

 

WINNERS OF EACH GROUP PROGRESS TO ROUND 2 ON WEDNESDAY 25TH SEPTEMBER, 3.45PM REPORT TIME


GENERAL INFORMATION FOR PARTICIPATING SCHOOLS: 
 

· All Schools are kindly asked to keep a check on the website at www.sscfa.co.uk as all report times, playing programmes and any cancellations will be announced here in the first instance.  This information will also be emailed directly to those schools that have entered the various weekly competitions. 

· The programme consists of the preliminary stages of both County and National (ESFA) competitions at 7-Aside.  In the ESFA competitions the eventual cup winners go forward to represent Shropshire at Regional level.  The County competitions produce the finalists for the end of season Primary School Finals. 

· All Schools are responsible for providing First Aid Cover 

· Players representing your School must wear shin pads and 3G based footwear only. 

· All Schools are asked to report to a SSCFA Official upon arrival at the Shrewsbury Sports Village. 

· Duration of matches will be subject to time available. 

· Schools are required to provide two suitable match balls(size 4) and must be clearly marked with the school name.  A full set of bibs. 

· Parental Photography permission of all children in attendance. 

· Visitors other than Teachers, Parents and Supporters must contact the Schools Office for permission to attend. 

ALL VISITORS ARE ENCOURAGED TO SUPPORT THE MATCHES AND TOURNAMENTS BUT ‘TOUCHLINE RESTRAINT’ IS STRICTLY SOUGHT.  THANK YOU FOR YOUR COOPERATION IN THIS MATTER

Previous Winners:

2016/2017 Mount Pleasant
2015/2016 St. Georges Shrewsbury
2014/2015 St. Lawrence
2013/2014 Harlescott
2012/2013 Oakmeadow
2011/2012 Ladygrove
2010/2011 Cleobury Mortimer

2009/2010 Oxon

 

Share this article