ESFA U11 GIRLS CUP (7-a-side)

Results Rd1 B- 18th October
Results Rd1 A - 4th October
2016/2017 Season

SHROPSHIRE SCHOOLS & COLLEGES FEDERATION PROGRAMME
SPONSORED BY GREENHOUS

U11 GIRLS ESFA DANONE NATIONS TROPHY FINAL

SHREWSBURY SPORTS VILLAGE

WEDNESDAY 1ST NOVEMBER 2017 

Playing Groups

Group 1
Wilfred Owen, Grange Park, Harlescott

Group 2
St. Winefrides, St. Giles, St. Georges Shrewsbury

ORDER OF MATCHES

Group 1 Pitch A
4.15pm  Wilfred Owen v Grange Park 0-3
4.30pm  Wilfred Owen v Harlescott 0-1
4.45pm  Grange Park v Harlescott 2-0

Group 2 Pitch B
4.15pm  St. Winefrides v St. Giles 1-0
4.30pm  St. Winefrides v St. Georges S 0-4
4.45pm  St. Giles v St. Georges S 0-1

Final Pitch A
5.00pm  Grange Park Winner Grp.1 v St. Georges S Winner Grp.2

GENERAL INFORMATION FOR PARTICIPATING SCHOOLS:  

· All Schools are kindly asked to keep a check on the website at www.sscfa.co.uk as all report times, playing programmes and any cancellations will be announced here in the first instance.  This information will also be emailed directly to those schools that have entered the various weekly competitions.

 

· The programme consists of the preliminary stages of both County and National (ESFA) competitions at 7-Aside.  In the ESFA competitions the eventual cup winners go forward to represent Shropshire at Regional level.  The County competitions produce the finalists for the end of season Primary School Finals. 

· All Schools are responsible for providing First Aid Cover 

· Players representing your School must wear shin pads and rubber based footwear only. 

· All Schools are asked to report to a SSCFA Official upon arrival at the Shrewsbury Sports Village. 

· Duration of matches will be subject to time available. 

· Schools are required to provide two suitable match balls(size 4) and must be clearly marked with the school name.  A full set of bibs. 

· Parental Photography permission of all children in attendance.  Kidz in Sport will be overseeing the photography this season at the Federation Centre in association with SSCFA. 

· Visitors other than Teachers, Parents and Supporters must contact the Schools Office for permission to attend. 

ALL VISITORS ARE ENCOURAGED TO SUPPORT THE MATCHES AND TOURNAMENTS BUT ‘TOUCHLINE RESTRAINT’ IS STRICTLY SOUGHT.  THANK YOU FOR YOUR COOPERATION IN THIS MATTER



Results - 18th October

13 Schools competed in the remaining Round 1 matches of the U11 Girls ESFA Danone Nations Trophy.  With only 3 places available for the next round and final it was only the groups winners who progressed, those being St. Giles, Grange Park and St. Georges Shrewsbury

Group 1 Pitch A
5.30pm  Belvidere v Whitchurch 0-0
5.40pm  Redhill v Mount Pleasant 1-1
5.50pm  Belvidere v St. Giles 0-2
6.00pm  Whitchurch v Redhill 1-0 
6.10pm  Mount Pleasant v St. Giles 0-3
6.20pm  Belvidere v Redhill 1-0
6.30pm  Whitchurch v Mount Pleasant 4-0 
6.40pm  Redhill v St. Giles 0-2

Group 2 Pitch B
5.30pm  Grange Park v Longden 2-0
5.42pm  St. John Baptist v St. Lawrence 0-0
5.54pm  Grange Park v St. John Baptist 2-0
6.06pm  Longden v St. Lawrence 0-1
6.18pm  Grange Park v St. Lawrence 1-0
6.30pm  Longden v St. John Baptist 0-0
6.40pm Belvidere v Mount Pleasant Grp.1 2-0

Group 3 Pitch C
5.30pm  Mereside v St. Georges S 0-2
5.42pm  St. Peters v Trinity 2-0
5.54pm  Mereside v St. Peters 0-1
6.06pm  St. Georges S v Trinity 5-0
6.18pm  Mereside v Trinity 0-0
6.30pm  St. Georges S v St. Peters 1-0
6.40pm  Whitchurch v St. Giles Grp.1 1-0

GROUP WINNERS TO FINAL STAGE OF THE COMPETITION ON NOVEMBER 1ST

 


4th October results:

Group 1 Pitch A
4.15pm  Coleham v Longnor 0-3
4.27pm  Oxon v Wilfred Owen 0-2
4.39pm  Coleham v Oxon 0-0
4.51pm  Longnor v Wilfred Owen 0-1
5.03pm  Oxon v Longnor 0-3
5.15pm  Coleham v Wilfred Owen 2-0

Group 2 Pitch B
4.15pm  Greenfields v John Fletcher 0-0
4.27pm  Priorslee v St. Winefrides 0-1
4.39pm  Greenfields v Priorslee 3-0
4.51pm  John Fletcher v St. Winefrides 0-1
5.03pm  Greenfields v St. Winefrides 0-0
5.15pm  John Fletcher v Priorslee 2-0

Group 3 Pitch C
4.15pm  Harlescott v Meole Brace 1-0
4.27pm  Harlescott v Oakmeadow 0-0
4.39pm  Meole Brace v Oakmeadow 0-0

GROUP WINNERS TO FINAL STAGE OF THE COMPETITION ON NOVEMBER 1ST.


Previous Winners:

2016/2017 St. Georges Shrewsbury
2015/2016 St. Gerges Shrewsbury
2014/2015 Belvidere
2013/2014 Greenfields
2012/2013 Greenfields
2011/2012 St. Georges Shrewsbury
2010/2011 Whitchurch
2009/2010 St. Lawrence Church Stretton

 




 

Share this article

Wednesday 12th July 2017
Shrewsbury District AGM, 5pm
(Priory School, Shrewsbury) 

 

Shropshire County FA

Shropshire Star